Hincaq adlı erməni terror təşkilatı 1887-ci ildə İsveçrənin Cenevrə şəhərində yaranıb. Təşkilatı Armen Tutekciyan ve Qirqor Qurqenyan yaradıb.
Təşkilatın adı Azərbaycan dilində "Qanlı zəng" deməkdi. Təşkilat ilk illər qanlı terror aktı həyata keçirmək üçün yaradılmışdı. 1920-ci illərə qədər təşkilat qanlı aksiyalarda iştirak etsə də, sonradan bu təşkilat Ermənistana köçərək Spitakda gizli şəkildə yerləşir və qanlı aksiyalardan məxfi aksiyalara keçir. Beləki erməni ziyalılarının da qatıldığı təşkilat yeni proqram həyata keçirməyə başlayır. Təşkilat öz işini erməni qızları üzərində qurur. Bu Hincaq təşkilat seçdiyi gözəl, yaraşıqlı qızları xüsusi xidmət üçün yetişdirməyə başlayır. Bu seçilmiş erməni qızlara xüsusi göstəriş verilir ki, həmin qızlar imkanlı, savadlı, ziyalı, yüksək vəzifədə ailələrdən olan azərbaycanlı oğlanlarla münasibət qurmalı və onlara ərə gedib, o ailələrin içinə girib, həmin ərə getdikləri oğlanları idarə etməli və ermənilərin xeyrinə iş görməlidilər. Gələcəkdə olacaq uşaqlarını azərbaycanlılara qarşı soyuq münasibətdə böyüdüb, mümkün olarsa, daha çox düşmən kimi yetişdirmək və ermənilərə sevgi ile böyütməli, ermənilərlə dostluq qurmalı, gələcəkdə onlara xidmət gostərməlidilər.