Kərimov Abbasəli İsmayıl oğlu 1931-ci ildə anadan olub. 1949-cu ilin sentyabrına kimi kolxozda işləmiş, 1952-ci ildə orta təhsilini tamamlayaraq, 1952-1956-cı illərdə Azərbaycan Pedaqoji Universitetinin (indiki Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun) fizika-riyaziyyat fakultəsində təhsil almışdır.
1956-cı ildən pedaqoji fəaliyyətə başlayan Abbasəli Kərimov, 1966-cı ildə qonşu Cil kəndində məktəb direktoru vəzifəsinə təyin olunmuşdur. 1968-ci ildə Krasnoselo rayon Partiya Komitəsinin Təbliğat-təşviqat şöbəsinin təlimatçısı vəzifəsinə irəli çəkilmişdir. 1971-ci ildə Bakıda Ali Partiya Məktəbinə oxumağa göndərilmişdir. 1974-cü ilin yanvar ayında öz doğma kəndində Ardanış kolxozu İdarə Heyətinin sədri (kolxoz sədri) vəzifəsinə təyin olunmuşdur. 1977-ci ildən Ardanış kənd sovxozunda direktor vəzifəsində işləmişdir. “ Qırmızı Əmək Bayrağı ” ordeni ilə təltif edilmişdir.
Abbasəli müəllim ədəbi yaradıcılıqla da məşğul olmuşdur. 1961-ci ildən etibarən mətbuat orqanlarında yazıları dərc olunub. Görkəmli Azərbaycan şairi M. Şəhriyarın “ Heydərbabaya salam ” poemasının təsiri ilə yazdığı “ Göyçədən salamlar ” poeması 1968-ci ildə Cənubi Azərbaycandakı “ Fərzanə ” nəşriyyatında çap olunub. 2003-cü ildə isə şeir, hekayə, publisistik məqalələr və poemadan ibarət “ Göyçədən salamlar ” kitabı nəşr olunub. 2004-ce ildə Bakı şəhərində vəfat edib.
Mənbə: Əli Vəliyev, Vaqif Kərim.