Alicənab ziyalı və səmimiyyət adamı
Antik yunan filosofu Platon yazırdı ki, kamilliyə can atan insanlar üçün ən gərəklisi qanunlar haqqında elmdir. Ədalətə, haqqa, qanuna bağlılıq bəşər sivilizasiyasının qədim dövrlərindən, həqiqətən də insanlığı səciyyələndirən, onu dünyanın ən ali varlığına, zinətinə çevirən ülvi keyfiyyət sayılıb. Yaşadığı zaman və məkandan asılı olmayaraq, daxilindəki işığa doğru üz tutan, bütün varlığı ilə düzgünlüyə, ədalətə tapınan insanlar bütün cəmiyyətlərdə sevilib-seçiliblər. Parlaq şəxsiyyətləri, yüksək mənəvi idealları ilə tanınan belə ziyalı şəxsiyyətlərin həyat amalı, ilk növbədə, onların cəmiyyətə fayda verən fəaliyyətində real təcəssümünü tapıb. Məhz MEHMAN NƏSİR OĞLU SOLTANOV da belə parlaq ziyalılardandır. Ədalət meyarının hər bir cəmiyyətdə bərqərar olması, uca tutulması tarixən qanunçuluğun keşiyində dayanan, hüququn aliliyini rəhbər tutan səlahiyyət sahiblərinin - ilk növbədə insan taleyi ilə bağlı qərar qəbul edən hakimlərin fəaliyyətindən asılı olub. Vaxtilə böyük yunan mütəfəkkiri Sokrat hakimləri ədalət mücəssəməsi kimi səciyyələndirərək yazırdı ki, bunun üçün onların 4 şərtə əməl etmələri vacibdir: hakim nəzakətlə dinləməli, ağılla düşünməli, müdrik cavab verməli, qərəzsiz qərar qəbul etməlidir. Minilliklər keçsə də, bu müdrik deyimin söykəndiyi ali həqiqət öz gücünü, aktuallığını qoruyur. Həqiqətən də ədalət meyarı yalnız haqqa, insanpərvərliyə, humanizmə tapınan hakimlərin prinsipial fəaliyyəti nəticəsində cəmiyyətdə layiqli yerini tapır. MÜRDİK İNSANLAR BÜTÜN DÖVRLƏRDƏ, CƏMİYYƏTLƏRƏ TANRININ BİR LÜTFÜ KİMİ ƏTA OLUNURLAR. Məhz bu gün Azərbaycan ziyalıları içərisində Mehman müəllim kimi nəcib insani keyfiyyətlərə malik şəxsiyyətlərin olması hər bir Azərbaycanlı üçün iftixardır. Mehman müəllim ömrü boyu dövlətlə vətəndaşlar arasında olan hüquqi münasibətlərin tənzimlənməsində layiqli hüquqşünas kimi fəaliyyət göstərib. Bu şərəfli ömür yolunda bir çox insanlara və xüsusən də gələcək nəsillərə alicənablıq və əsil ziyalılıq nümayiş etdirib. Əziz və dəyərli ziyalımıza bundan sonrakı ömür səhifələrində də hər zaman mökhəm can sağlığı və uğurlar arzusu ilə.