Bir qədər qabaq Vətəndən aldığım ağır xəbər məni sarsıtdı. Türk poetik dünyasının, çağdaş ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndəsi, xalqımızın sevimli şairi, əziz dostum, qardaşım Eldar İsmayılın vəfatı xalqımız üçün, el-obası üçün, xüsusilə öz doğma yurdundan didərgin salınmış Göyçə camaatı, insanları üçün çox ağır, böyük itkidir.
Sevimli şairimiz ürəyində Göyçə həsrətiylə tərk etdi bu dünyanı...
Allahdan ona rəhmət diləyirəm! O nurlu insanın o dünyası da nurlu, cənnətməkan olsun!
Bu ağır dəqiqələrdə Eldar müəllim haqqında bir neçə söz demək istərdim.
İlk növbədə demək istərdim ki, şair, jurnalist, yazıçı, dramaturq, publisist Eldar İsmayılın çoxşaxəli yaradıcılığı uzun illərdən bəri söz sərraflarının maraq dairəsində olmuşdur. Bəxtiyar Vahabzadə, Hüseyn Arif, Yaşar Qarayev, Teymur Bünyadov və bir çox başqaları onun bədii-sənədli əsərləri barədə dəyərli mülahizələr söyləmişlər.
Şeiri, ədəbiyyatı sevən bir oxucu kimi deyə bilərəm ki, Eldar İsmayıl həm poeziyasında, həm nəsr və publisistika əsərlərində Vətəninin, xalqının, millətinin – bütün Türk dünyasının çırpınan ürəyi, bugünkü taleyi ümman kimi dalğalanır.
Eldar İsmayıl çox duyğusal şair olaraq, bədii sözün gücüylə, poetik obrazlarla insanların qəlbində incə duyğular, hisslər yaradaraq oxucusunun beyninə, şüuruna, düşüncəsinə təsir etməyə qadir bir şair idi.
Onun sehrli qələmindən doğulmuş “Ulu Göyçə” epik poeması bunun parlaq timsalıdır. İstərdim bu poema haqqında bir qədər dayanım.
“Ulu Göyçə...” poeması Göyçə ədəbi irs ənənəsindən qidalanmış, onun bədii söz xiridarlarının məktəbindən süzülüb gələn, o məktəbdən doğulmuş yalnız ecazkar Eldar İsmayıl qələminə mənsub olan epik bir bədii yaradıcılıq zirvəsidir.
Göyçədə doğulub boy atmış bir insan kimi deyə bilərəm: Eldar İsmayıla qədər heç kəs bu mahalın təbiətini, ədəbi mühitini, tanınmış dövlət, elm, mədəniyyət xadimlərini, ərənlərini, kəndlərini, oylaqlarını bu qədər dəqiqliklə öyrənərək bənzərsiz bədiiliklə tərənnüm edə bilməmişdir.