(Bu uşağın, şərti olaraq Əhmədin)
Axırçərşənbə tonqalı yandırılana qədər başqa kəndlərdə, şəhərlərdə işləyənlər, iş dalınca gedənlər son imkanlarına qədər evlərinə dönməyə çalışardılar. Bu gecəni öz evində keçirməyənlərin yeddi il ərzində evlərinə dönə bilməyəcəkləri haqqında mifik bir təsəvvür var idi. Tonqal yandırılandan sonra bütün ailə bir süfrə başında cəm olar, dəmlənib buğlanan aşdan az-çox yeyərdilər. Digər yeməklər aşdan sonra yeyilərdi. Süfrənin ortasında qırmızı iplə, ya da lentlə bağlanmış səməni qoyulardı.
Yeməkdən sonra niyyət tutan, ürəyində müəyyən bir arzusu olanlar qapı pusmağa gedərdilər. Qohum, qonşu evlərinin birinin qapısından, bacasından niyyət tutan şəxsin ilk eşitdiyi cümləyə, sözə uyğun olaraq il ərzində niyyətinin baş tutub-tutmayacağını təyin etməyə çalışardılar. Yaxşı söz, cümlə eşidən sevinər, pis söz eşidən "Allaha təvəkkül" deyərdi. Şahidi olduğum iki hadisəni qısaca xatırlatmaqla kifayətlənək. Evlənmək yaşı ötən bir şəxs qonşunun qapısına yaxınlaşanda içəridən atanın öz uşağına dediyi sözü eşidir: "gəl sən də payını al". Həqiqətən həmin şəxsin bir neçə ay sonra toyu olur. Həyatını, əməlini, işini düzgün qurmayan, evinin bərəkəti olmayan bir şəxs işlərinin düzələcəyi ümidi ilə qonşu qapıya niyyət tutmağa gedir. Həmin vaxt pilləkənin altında süd qazanını təsadüfən aşıran qoca kişi: " bin-bərəkəti qaçıbdı"-deyir. Qapı pusan şəxsin sonrakı yaşadığı dövrdə də evində normal qazanc, bərəkət olmur.
İlaxırı gecəsi hamı bacardığı qədər xoş sözlərlə danışmağa çalışardı. Bu sətirlərin müəllifi də uşaqlıq və ilk gənclik illərində bir neçə dəfə İlaxırında qapı pusmuş və eşitdiyi sözlərə uyğun olaraq niyyəti gerçəkləşmişdi.
Axırçərşənbədə uşaqlar, xüsusən oğlan uşaqları üçün ən maraqlı, sevimli əyləncələrdən biri də "papaq atmaq" adəti idi. Əvvəllər evlərin çoxu qara damlardan ibarət olduğundan papaq və ya torba bacalardan, sonralar isə qapı və pəncərələrdən evə atılar, ev sahibi də papağa və torbaya qoz, fındıq, qax, yumurta kimi şirniyyatlar-bayram sovqatı qoyardılar.
Oğlan uşaqları bir həftə, on gün qabaqcadan keçədən hazırlanmış, ağ neftin-kerosinin içində saxlanılmış lopaları yandırar, fırladaraq göyə atardılar. Cavan, orta yaşlı kişilər isə havaya güllə atardılar. Bütün kənd atəşə, işığa, səs-küyə qərq olardı. Kəndin ortasında yerləşən, daş hovuzları olan, üstü qədim yazılarla, naxışlarla bəzədilən bulağın üstünə yığışan 13-15 yaşlı uşaqlar bir-birilərini sulamaqdan, üstlərinə su tökməkdən zövq alardılar.
İlaxırı gecəsi yeniyetmə qızlar da müxtəlif mərasim oyunları oynayardılar: kasada olan suya pambıq saplı iynələr salar, ürəklərindən keçən oğlanın iynəsi ilə öz iynəsinin suda üzəndə bir-birinə yaxın gəlməsindən və ya aralıdan keçməsindən asılı olaraq gələcək həyatlarını təxmin etməyə çalışardılar. Duzlu koka ( kiçik, quyruqsuz bişən) kömbə yeyib yatanda yuxuda sənə su verəcək şəxsin kim olduğunu görməklə ailə quracağı insanın müəyyən edilməsi inamı da geniş yayılmışdır. Şübhə etmirəm ki, bu inam qədim dastanlarımızdan gələn yuxuda buta almaq, badə içmək mifoloji düşüncəsinin qalıqları kimi günümüzə qədər yaşayırdı.
Uşaqlıq illərimdə qocalardan qızlar  haqqında eşitdiyim təriflərdən ən əsası belə idi: filankəsin qızı yaxşı çeşni ( naxış) vurandı, yəni gəvə-kilim toxumağı yaxşı bacarır. Təxminən Böyük Çillənin əvvəlində, ortalarında asılan xalı İlaxırına qədər kəsilməli, qurulan hana (xana) sökülməli idi. Yarımçıq işi köhnə ildən yeni ilə keçirtmək olmazdı.
Axırçərşənbə axşamı bulaq, axar su yanına gecə vaxtı çiy yumurta və qara, qırmızı karandaş (rəng) qoymaq  və sübh tezdən gedib yumurtanın hansı rənglə boyandığını yoxlamaq adəti də qızlara məxsus idi. Guya qızların gələcək taleyinə uyğun olaraq bulaq başına qoyduğu yumurtaya ilahi bir qüvvə tərəfindən rəng çəkilərmiş. Uşaq vaxt eşitdiyim belə bir əhvalatı da xatırlayıram: iki qızın bulaq  kənarındakı otluq yerə yumurta və karandaş qoyduğunu görən bir oğlan qızlar gedəndən sonra gedib karandaşları götürür, yumurtanın birinin üstünə qırmızı, birinin üstünə qara rəng çəkir. İllər sonra, həqiqətən, yumurtası al boyanan qızın xoşbəxt, qara boyanın bədbəxt olduğunu görən şəxs hadisənin-yumurta boyanmasının gerçək məğzini söyləyir. Belə təsadüflərin olduğu əhvalatlar da kifayət qədərdir.
Axırçərşənbənin sabahı günü-ilk və ikinci xoruz banından başlayaraq  uşaqlar, cavanlar, əksər orta yaşlı adamlar da bulaq başına gedərdilər. Əl-üzlərini yuyar, su içər, bulağın üst, sağ, sol yanına təxminən qoz boyda, qozdan bir az iri topa qum qoyar, bununla özlərindən sonra gələnlərə xəbər verərdilər ki, sizdən də qoçaq, yeni ili ilk qarşılayanlar var. Bulaqdan 1-2 qab su, 1-2 ovuc da qum götürüb gətirər, qumu mal-qoyun saxlanılan tövləyə, bağçaya səpələyərdilər ki, qoy mal-dövlətin, məhsulun sayı qum kimi sayılmayacaq dərəcədə çox olsun. Bulaqdan gətirilən təzə sudan yenə evin həyətinə, məhləyə, tövləyə, evin içinə çiləyərdilər ki, yeni ildə evdə, ailədə su kimi aydınlıq, yüngüllük olsun. Bulaq üstünə gedə bilməyən ailə üzvləri bulaqdan gələn təzə sudan az-çox içirdilər ki, onların da ömür-günləri təzələnsin, su kimi arı olsun, duru olsun.
Novruz gəldi.
Axırçərşənbə ilə Novruz bayramı arasındakı günlərin hamısı bayram əhval-ruhiyyəsində keçirilirdi. Bundan əlavə, Axırçərşənbədən bir həftə əvvəl başlanan bayram ab-havası Novruzdan beş-on gün sonra da davam edirdi. Novruz bayramı günü və ya müəyyən səbəblərdən- hava şəraitindən, aşıqların kənddə olub-olmamasından asılı olaraq bayramdan əvvəlki gün kəndin ortasındakı meydanda-kənd soveti binasının həyətində aşıqlar zurnada oyun havaları çalar, al- yaşıl geyinmiş qızlar, gəlinlər, cavan oğlanlar 2-3 bir, 3-4 bir oynayardılar.
Qara zurnanın sədaları altında “Maraloyunu başlayanda” hamının- hər bir kənd sakininin diqqəti bu oyuna yönəlirdi. “Maral” başını oynada-oynada  meydana daxil olur, zitmlə oynayır, tədricən ağır-ağır oyun üslubundan yüngül üsluba keçirdi. Oyunun sonunda maralı oynadan şəxs ayağa qalxır, üstünə saldığı qırmızı ipək parçanı götürürdü. Məlum olurdu ki, bu oyunçu diz üstə gəzə-gəzə əli ilə maralın başını oynadırmış- Elə bil birdən-birə nağıllar aləmindən gerçək bayram şənliyinə qayıdardıq. Uşaqlıq illərində Əsədin oğlu Əsgərin, sonra isə Rəhimov Rüstəmin oynadıqları “Maraloyunu”nu bu gün də xoş xatirə kimi yad etməkdən məmnunluq duyuram.
Bayram günlərində yumurta ilə oynanılan oyunlar üstünlük təşkil edirdi. Oğlan uşaqları və cavan kişilər bayrama təxminən 10 gün qalmışdan başlayaraq 3 formada yumurta ilə oyun oynayar və bir növ bayramın dadını çıxarardılar. Bu üç oyun formasından biri təkbətək yumurta döyüşü idi. Uşaqlar toyuq yumurtalarının içindən qabığı möhkəm olanları seçər, soğan qabığı ilə boyatdırar və əvvəlcə yumurtanın baş tərəfi ilə qarşıdakı şəxsin yumurtasının baş tərəfinə vurar, yumurtası qırılan uduzmuş hesab olunar və həmin başı qırılmış yumurtanı udan adama verərdi. Deyirdilər ki, hisə verilən ( qoyulan) yumurtaların qabığı möhkəm olur. Fərələrin yumurtaları da anaş toyuq yumurtalarına nisbətən möhkəm hesab olunardı. Bicəltək ( çoxbilmiş) oğlan uşaqları hindtoyuğu yumurtasını əldə etməyə, onunla döyüşməyə çalışardılar.
İkinci oyun forması 20-30 yumurtanı qatar şəklində düzmək və iki adamın hərəsinin bir başdan yumurta götürərək döyüşməsindən ibarət olardı. Sonda kimin əlindəki yumurta qırılmayıb salamat qalsa, o da qalib sayılır, yumurtalara sahiblənirdi. Üçüncü oyun forması üçün bir yamac yer seçilir, ora quru peyin tökülürdü. Oyun yerinin baş hissəsi ilə ayaq hissəsinin arası təxminən 3-5 m olardı. Konusvari  düzəldilən bu yerin aşağı hissənin qarşısını 7-10 sm-lik qalaq şəklində peyinlə qaldırardılar ki, yuxarıdan dığırlanıb gələn yumurta qalaqdan keçməsin. Peyin yumşaq olduğu üçün yumurtanın qırılmaması naminə belə edərdilər.
Sonra püşk əsasında 5-10 nəfər oyunçu bir-bir öz yumurtasını baş cərgədən üzü aşağı buraxırdı. Məlumdu ki, yumurtanın baş tərəfi arxa ( buna künə deyərdilər) tərəfinə nisbətən balaca olduğundan yumurta düz  xətt boyunca dığırlanmırdı. Püşkü əvvələ düşənlər yumurtanı elə dığırlatmaq istəyirdilər ki, sonra gələn yumurta onun yumurtasına dəyməsin. Çünki bir qayda olaraq birinci, ikinci yumurtalarda uduş olmur. Sonra dığırlanan yumurta gəlib qalaqdakı yumurtaya dəysə, udmuş sayılardı. Vurulan yumurtanı vuran yumurtanın sahibi götürürdü. Yumurtası vurulan oyunçu başqa bir yumurta ilə oyuna daxil ola bilərdi.
Bir neçə saat sürən oyunda oyunçulardan biri 20-30 yumurta, başqa biri 10-15 yumurta uda bildiyi halda, 5-6 oyunçunun da hər biri 3-5-10 yumurta uduza bilərdi. Oyunçunun məqamı düz seçməsindən, yumurtanı hansı bucaq altında dığırlamasından (helləməsindən) çox şey asılı olardı. Uduzaraq oyundan çıxanları yeni oyunçular da əvəz edə bilərdi. Oyundan sonra bu yumurtaları udan şəxs evinə də apara bilərdi, oyunçularla bir yerdə bu yumurtaları soyub yeyə də bilərdi.
Novruz bayramında ən çox oynanılan oyunlardan biri də "Mətə" adlanan və qozla, fındıqla oynanılan oyun idi. Dirək və ya divar dibində bir balaca kasa qaba oxşar formada dairəvi çüxur-mətə hazırlanar, 5-6 oğlan uşağından biri mətəyə düşən qozun tək və ya cüt olması səbəbindən "mətəbaşı" seçilərdi.
Mətəbaşı mətənin yanında dayanardı. Qalan 5-6 nəfər təxminən 2-2.5 m-lik məsafədən mətəyə qoz atardılar. Mətənin içinə düşən qozların sayı cüt olsa, oyunçu mətəbaşından həmin sayda qoz alardı, tək olsa, həmin qozlar mətəbaşına qalardı.
Sonra növbəti oyunçu da həmin qayda ilə oyuna daxil olardı. Onu da qeyd edək ki, eyni qayda əsasında fındıqla da bu oyunu oynayardılar.
Bayram günlərində bordaqda saxlanan toğlu kəsənlər, tövlədə saxlanan atının quyruğunu düyüb qaçışa çıxaranlar da olurdu. Kəlbəcərdə at yarışları adətən köhnə il hesabı ilə yazın son, yayın ilk aylarında (21 may-21 iyul) keçirilsə də, Novruz bayramı günü Kəlbəcər şəhərinə gedən yolda at yarışı keçirilərdi.
Bayram günlərində kirvələrin bir-birinin evinə qonaq getməsi, bir-birinə bayram hədiyyəsi aparması da geniş yayılmışdı. Kirvə hədiyyə olaraq öz kirvəsinə at da, inək də, gəvə də, bağışlaya, hədiyyə verə bilərdi. Ancaq hər bir qonaq gedən kirvənin xurcununda, xonçasında bəzəkli naxışları olan corabların, küllü kömbələrin olması lazım gəlirdi. Kirvə qonaqlığına getmək və qabaq qaytarmaq arada 4-5 gün olmaqla keçirilə bilərdi. Bu Novruzda qonaq gələn kirvəyə gələn Novruz bayramı da qonaq getmək olardı.
Bayram günü camaat-kəndin kişiləri kənddə iki-üç yerə toplaşardılar: aşağı hissədə qədimi kilsənin üstündəki xırmana, kəndin ortasında yerləşən kolxoz idarə heyətinin, kənd sovetinin yanına və yuxarı məhəllədə "Daş" adlanan yerə. Kişilər daha çox kənd sovetinin yanına toplaşar, günorta olanda bir-birinə uyğun 5-10 nəfər toplaşıb bir kişinin evinə bayram aşı yeməyə gedərdilər. Bayramlaşmanın ən gözəl nümunələrindən biri də bu idi.
Onu da qeyd edim ki, kəndimizdə İlaxırı və Novruz bayramında spirtli içkilər içilməzdi. Bunu belə izah edərdilər ki,  İlaxırı gecəsi müqəddəs gecədir, bütün dünyanın, dünyadakı canlıların təzələnib yeni həyata, yeni ilə, yeni günə keçdiyi gecədir. Novruz bayramını isə bu yeniliklərlə bərabər, İmam Əlinin qırmızı geyinib taxta çıxdığı gün hesab edərdilər,həmin vaxtlarda bir şəxsi inandırmaq üçün qoca kişilər and içəndə “Bu Əli bayramı haqqı” deyərdilər.  Bəlkə də bayram günlərində qapı, pəncərələrdən qırmızı ip asılmasının, uşaqların, cavanların, xüsusən də qadınların qırmızı paltar geyinmələrinin bir səbəbi də bununla bağlı idi.
Bu yəqin ki, qədim türk düşüncə tərzindən, atəşpərəstlikdən gələn Novruz adətinə bir qədər də islam boyağı vurmaqla bu adəti qoruyub yaşatmaq istəyindən irəli gəlirdi .
“Ərgənəkon” dastanı belə deməyə əsas verir ki, qədim türklərdə yaz bayramı təbiətin oyanışı ilə bərabər, türklərin də oyanışı və dünyanın tarix səhnəsinə çıxması ilə bağlıdır.
Ərgənəqona sığınan türklər burda 400 il ərzində çoxaldılar. Atəş yaxdılar, yetmiş yerə qoyduqları körüklə körükləyib, dağın dəmir olan hissəsini əritdilər və bir yüklü dəvənin keçə biləcəyi qədər yer açdılar. El Kağanın soyundan gələn türklər güclənmiş halda əvvəlki yurdlarına döndülər, atalarının intiqamını aldılar.
Ərgənəqondan çıxdıqları günü-21 martı hər il bayram etdilər. Dəmir parçasını qıpqırmızı qızdırdılar, əvvəl xaqan, sonra isə digər bəylər dəmiri zindanda  döydülər, həmin günü azadlıq və yaz bayramı kimi qeyd etdilər.
Azərbaycan  Respublikasının prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və birbaşa diqqət və qayğısı sayəsində Kəlbəcərdə böyük quruculuq işləri aparılır. İnanırıq ki, tezliklə Kəlbəcər rayonunda da məskunlaşma işləri başlayacaq və bu ulu diyarda qədim el şənlikləri, o cümlədən də Novruz bayramı bütün vüsəti, əzəməti ilə yenidən yaşadılacaq və nəsildən-nəslə ərməğan kimi ötürüləcəkdir.
Bayramınız mübarək olsun!
Yeni gününüz, yeni iliniz uğurlu gəlsin!
Salman Qaralar
Şair-tədqiqatçı, AYB üzvü.
Möhtərəm prezident!