Erməni terrorçuların Azərbaycanlı əsirlərin başına gətirdikləri oyunlar.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalçılıq müharibəsinin tarixi kökləri erməni tarixinin bəzi məsələlərini nəzərə almağı zəruri edir. Bu təcavüzkarlıq siyasəti erməni tarixinin mahiyyətindədir. Məhz buna görə də beynəlxalq və daxili vəziyyətin imkan verdiyi tarixi şərait yaranan kimi ermənilər xəyanətkar niyyətlərini reallaşdırmaq üçün bütün vasitələrdən istifadə etmişlər. Dünya və beynəlxalq təşkilatlar da açsınlar gözlərini. Erməni vəhişiliyini görsünlər. Ədalətli olsunlar!
Ermənilər əsirlərə hansı ağlagəlməz işgəncələri edib, öyrənək və paylaşaq.
1. Dəyənək, armatur və digər​ dəmir alətlərin əsirlərin anus​ dəliyinə yeridilməsi: Bu vəhşilik, əsasən, Şuşa türməsində​ saxlanılan əsgərlərin başlarına​ gətirilirdi. Misal üçün bu gün​ Ermənistanda mühüm dövlət​ postlarından birini tutan Samvel​ Babayanın "sevimli" işgəncə​ növüdür. Bakı şəhərindən olan​ Rauf adlı şəxsə qarşı edilən bu​ vəhşilik əsrilikdən azad​ edildikdən sonra onun​ bağırsaqlarından on santimetr​ kəsilərək götürülməsinə səbəb​ olmuşdur.
2.​ Hamilə qadınların qarınlarının​ cırılaraq uşaqların ordan​ çıxarılması: Ermənilər, əsasən, Xocalı şəhərindən əsir düşən​ hamilə qadınların qarınlarını​ əsgər bıçağı ilə cıraraq, onun​ bətnindəki uşağı itlərə yem edir,​ qadının daxilinə giliz, diri pişik,​ ilan, qurbağa, siçan və s.​ doldurur, yaranı tikir və qadının​ əzablar içərisində​ ölməsinə​ baxırdılar.
3. Zorlama: Ermənilər 4 yaşından​ 60 yaşına qədər bütün qız və​ qadınları növbə ilə zorlayır, sonra​ onları lüt halda rəqs etməyə​ məcbur edirdilər. Xocalıdan əsir
düşən 6 yaşlı bir qızın​ zorlanmasına dözə bilməyən​ anası özünü kəndirlə boğaraq,​ digəri isə işləməyə aparılanda​ yaba ilə özünü öldürmüşdür. Əsir​ azərbaycanlı qızların içərisində​ bakirə olaraq saxlanan qızlar​ Qarabağa qonaq gələn xaricdəki​ ermənilərə və bəzi xarici ölkələrin​ yüksək titullu məmurlarına​ hədiyyə edilirdi.
4.​ Bir-birləri ilə cinsi əlaqəyə​ məcbur edilmə: Azərbaycanın​ əsgər və əsir düşmüş mülkü​ vətəndaşlarını bir- birləri ilə cinsi​ əlaqəyə məcbur edən ermənilər​ onları kamera ilə çəkirdilər.
5.​ Siçovul yuvası: Əsirin əl - ayağını​ bağlayıb, dəmir vedrəyə oturdub,​ bağlayır və içərisinə diri siçovul​ qoyurlar. Vedrənin arxasın deşib​ siçovlun keçə biləcəyi​ dəlik​ saxlayır və əsiri həmin dəliyin​ üstə saxlayırlar. Sonra vedrəni​ qızdırırlar və içəridə istidən​ əriyən siçovul əsirin anus dəliyinə​ girərək onun daxili​ orqanlarını​ yeyir və çölə çıxır. Bu cəza​ növünü əsasən Suriya və Livan​ erməniləri edirlər.
6.​ Qulağa güllə: Əsirin əllərin​ qolların ağaca bağlayır və qulağın​ iplə dartırlar. Bir güllə ilə qulağı​ dağıdan erməniyə pul mükafatı​ verirlər.
7.​ Odda yandırmaq: Bir neçə əsiri,​ qollarından hündürdən asaraq,​ ayaqları altında tonqal qalamaq,​ isti suda diri-diri yandırmaq,​ quyuya ataraq üstünə dizel,​ yaxud​ benzin tökərək yandırmaq, dəmir​ boruya salıb oda atmaq, taxtaya​ bağlayıb od vurmaq və sairə​ formada yandırmaq.
8. Qurban kəsmək: Ermənilər əsir​ düşən azərbaycanlıları​ bayramlarında, ölən əsgərlərinin​ və yaxınlarının məzarlarının​ üstündə qurban kəsirdilər. İlk​ olaraq​ dəyənək və zopa ilə​ döyüb, sonra qollarını yana​ açaraq əvvəl birini, sonra da o​ birini balta ilə kəsib, sinəsini​ yararaq ürəyini çıxardırdılar.​ Xəncər və balta ilə birdəfəyə​ əsirin boynun vurmaqdan mərcə​ girənlər, tam boynu kəsilməyən​ əsirlərin xırıltı ilə ölümünə​ baxırdılar.
9. Mismarlamaq: Əsirlərin əllərini​ və ayaqlarını taxta parçasına​ mismarlayır, başlarına mıx​ vururlar. Ən "sevimli" oyunları​ əsirin əllərini ağaca bağlayır və​ pnevmotik mismar vuran​ aparatla onun beynini, gözünü,​ ürəyini nişan alırdılar.
10. Sidik və nəcis yedirtmək:​ Ermənilər əsirləri ac və susuz​ saxlayır və onları sidiklərindən​ içməyə məcbur edirdilər. Ac​ qalanların qarşısında nəcislərin​ ifraz edib əsirlərə yedirdirdilər.
11. Bayraq öpmə: Erməni və​ Azərbaycan bayrağını asır,​ günlərlə ac qalan əsirləri öz​ bayraqlarını öpməyə və​ Azərbaycan bayrağına tüpürməyə​ məcbur edirdilər. Əməl etməyini​ döyür, qolunu-qıçını sındırırdılar.
12. Şüşə və mıx yemə: Əsirləri ac​ saxlayır və onlara şüşə, mıx, digər​ dəmir parçaları yeməyə məcbur​ edirdilər. Sağ qalana yemək verir,​ öləni isə ayaqyoluna​ atırdılar.
13. İt əvəzinə saxlamaq: Əsirləri​ imkanlı ermənilər alıb öz​ bağlarında, evlərində it damında​ saxlayır, boğazlarına zəncir taxır​ və it kimi durmağa və hürməyə​ məcbur edirdilər. Bəzən "it​ döyüşü" keçirir və mərcə​ girirdilər. Etiraz edəni döyüb, oda​ atırdılar.
14. İtlərə yem etmək: Əsirləri​ sıraya düzür, hasara çəkilən​ əraziya salır və təlim keçmiş itləri​ onların üstünə buraxırdılar. İtlər​ əsirləri parça-parça edirdi.
15. Qulaqdan qumar: Əsir​ düşənləri sırya düzür və onların​ qulaqlarını kəsərək qumar​ oynayırdlar. Daha çox qulaq​ "qazanan" istədiyi məbləği almaq​ hüququ əldə edirdi.
16. Diş çıxarma: Onların qızıl dişin​ kəlbətinlə dartıb çıxardır,​ yaxud​ da avtomatın qundağı ilə döyərək​ sındırırdılar. Əsirləri Azərbaycan​ meyitlərinin ağzından qızıl
dişlərini çıxartmağa və qəbrləri​ açdıraraq ölmüş insanların​ ağızlarındakı qızıl dişləri onlara​ gətirməyə məcbur edirdilər.
17. İynə: Əsir düşənlərin​ bədənlərinə benzin, dizel, spirt və​ digər naməlum tərkibli məhlular​ vuraraq onları şikəst edirdilər.
18. Orqan satışı: Əsir düşənlərin​ daxili orqanlarını əməliyat edir və​ xarici ölkələrə satışın həyata​ keçirirdilər.