Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinə daxil olmuş ədəbi mühitlərdən biri, ən aparıcı aşıq mühitlərindən sayılan Göyçə aşıq mühitidir. Bu mühitdə Ağ Aşıq, Aşıq Alı, Aşıq Ələsgər, Aşıq Talıb, Aşıq Ağayar, Növrəs İman, Aşıq Hacı və başqa məşhur aşıqlar yetişmişdir.
Göyçə aşıq mühitinin bir qolu da Daşkənd aşıqları və şairləridir. Araz Yaquboğlunun eyniadlı kitabı oxucuların, aşıqsevərlərin diqqətini hələ 2008-ci ildən cəlb etmişdir. Mən bir vətəndaş kimi Araz Yaquboğlunun kitabını vərəqlədikcə qürur hissi keçirdirəm. O, aşıq sənətinin incəliklərini, ozan sənətinin qüdrətini oxucularına ustalıqla çatdıra bilmişdir.
Araz Yaquboğlunun uzun illər tədqiqatlar apararaq nəşrə hazırlayıb 2018-ci ildə çap etdirdiyi “Nur çeşməsi” adlı kitab Şair Məmmədhüseynə həsr olunub. Kitab 24 gəraylıdan, 102 qoşmadan, 35 təcnisdən, 7 cığalı təcnisdən, 15 divanidən, 4 müxəmməsdən, 2 deyişmədən və s. şeir parçalarından ibarətdir. Bu şeirlərdə təsvir olunan hadisələr Göyçə aşıq mühitini, xalqın qədimiliyini, onun zəngin ədəbi-bədii ənənələrini özündə səciyyəvi cəhətlərini əks etdirir. Şairin gəraylılarından “Yatıb oyanmaz, oyanmaz”, “İstərəm”, “Dağlar”, “Bulaq”, “Aşiqiyəm”, “Lalə” kimi əsərləri diqqəti cəlb edir. Göyçə dağlarına xitabən yazdığı “Yatıb oyanmaz, oyanmaz” gəraylısı insanları vəcdə gətirir:
Yönü bəri baxan dağlar,
Yatıb oyanmaz, oyanmaz.