Qərbi Azərbaycan İcmasında Basarkeçər rayon icmasının üzvləri ilə görüş keçirilib
Oktyabrın 7-də Qərbi Azərbaycan İcmasında Basarkeçər rayon icmasının üzvləri ilə görüş keçirilib.
İclasın əvvəlində Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyasının təməlini qoyan Ulu Öndər Heydər Əliyevin Qərbi Azərbaycanla bağlı nitqi, həmçinin Prezident İlham Əliyevin 24 dekabr 2022-ci il tarixində İcmanın binasının açılış mərasimində çıxışını əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Daha sonra iclası giriş sözü ilə açan Qərbi Azərbaycan İcmasının İH-nin sədri, Milli Məclisin deputatı Əziz Ələkbərli tədbir iştirakçılarını salamlayaraq İcmanın bugünə qədərki fəaliyyəti, rayon və kənd icmalarının əhəmiyyəti, formalaşma prosesi, Qayıdış Konsepsiya və qarşıda duran vəzifələr barədə çıxış edib.
O, bildirib ki, Azərbaycan alimi, cərrah, transplantoloq, hepatoloq, tibb elmləri doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvi Nuru Yusif oğlu Bayramov Basarkeçər rayon üzrə İcma sədri seçilib.
Daha sonra çıxış üçün söz Ağsaqqallar Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı, akademik Əhliman Əmiraslanova verilib. O, Nuru müəllimi İcmanın sədri seçilməsi münasibəti ilə təbrik edib, rayonun tarixi və əhalisi barədə danışıb, deportasiya nəticəsində öz ata – baba yurdlarından didərgin düşdüklərini, onlarla soydaşımızın vətən həsrəti ilə dünyasını dəyişdiyini kədərlə dilə gətirib və digər qərbi azərbaycanlılar kimi qayıdışın mütləq baş tutacağına inandığını, doğma torpaqlara qovuşacağı günü səbirsizliklə gözlədiyini bildirib.
Sonra çıxış edən Nuru Bayramov, Rayon İcma sədri kimi, Qərbi Azərbaycan İcmasının rəhbərliyinə ona göstərdiyi etimada görə öz təşəkkürünü bildirib və rayon icmasının gündəliyini açıqlayıb.
Gündəlikdə Basarkeçər rayon İcmasının təşkilatlanma məsələlərinin başa çatdırılması, kəndlər üzrə icma sədrlərinin müəyyənləşdirilməsi, 1987-1991-ci ildə Basarkeçər rayonundan deportasiya olunmuş şəxslərin siyahılarının tamamlanması ilə bağlı görülən işlərin müzakirəsi məsələlərinə baxılıb.
Daha sonra isə Milli Məclisin deputatı Sahib Alıyev çıxış edərək doğma yurd yerləri ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.