"News.ru" informasiya agentliyi “Səbir və uzaqgörənlik: İlham Əliyev ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpası missiyasını necə yerinə yetirdi” adlı məqalə dərc edib.
Oktyabrın 15-də İlham Əliyevin ilk dəfə Azərbaycanın prezidenti seçilməsindən 20 il ötür. Bu ildönümünə bir neçə gün qalmış bütün bu illər ərzində Azərbaycan Respublikasına rahatlıq verməyən Qarabağ münaqişəsi başa çatdı. Azərbaycanı mərhələ-mərhələ revanşa hazırlamaq, sonra isə iki enerjili zərbə ilə işğal olunmuş torpaqları geri qaytarmaq üçün liderə hansı təmkin və siyasi təfəkkür lazım olduğu məlum oldu.
Bu barədə Rusiyanın "News.ru" informasiya agentliyi “Səbir və uzaqgörənlik: İlham Əliyev ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpası missiyasını necə yerinə yetirdi” adlı məqalə dərc edib.
Məqalədə Prezident İlham Əliyevin 20 illik hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın keçdiyi misilsiz inkişaf yolunun bəzi məqamlarına nəzər salınıb.
Qeyd olunub ki, 1977-1982-ci illərdə Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda (MDBMİ) təhsil alıb. MDBMİ-ni bitirdikdən sonra, 1982-ci ildə həmin institutun aspiranturasına daxil olub. 1985-ci ildə dissertasiya müdafiə edərək tarix elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb və 1985-1990-cı illərdə Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun müəllimi olub.
Həmin dövrdə MDBMİ-nin dövri nəşrlər oxu zalı şöbəsinin müdiri olmuş Raisa Polevaya nəşrlə xatirələrini bölüşüb:
“İlham müəllim ilk dəfə universitetə daxil olanda hamımız ona əlçatmaz bir insan kimi baxırdıq. Bütün MDBMİ onun kimin oğlu olduğunu bilirdi. Və dərhal özünü tamamilə sadə, ünsiyyətcil, gülərüz, mehriban bir insan kimi təqdim etdi. Onun çoxlu dostu var idi. 1985-ci ildə tarix elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almaq üçün dissertasiya müdafiə edən İlham müəllim bizimlə dərs deməyə başladı”.
“1990-cı illərin əvvəllərində müharibədə məğlub olan Azərbaycan 2020-ci və 2023-cü illərdə torpaqlarını iğaldan azad etməyi bacardı - bu, əlbəttə ki, Heydər Əliyevin qoyduğu siyasi və iqtisadi bünövrədən yararlana bilən İlham Əliyevin xidmətidir”-deyə, “Rusiya Beynəlxalq İşlər Şurası”nın eksperti Aleksey Naumov deyib.
“İlham Əliyev Rusiya ilə əlaqələri inkişaf etdirə bildi. Onun dövründə respublikanın iqtisadi potensialı yüksəldi, Bakı müasir meqapolisə çevrildi. Deyə bilərik ki, İlham Əliyev ölkəni 21-ci əsrin reallıqlarına uyğunlaşdırıb. Amma əsas odur ki, balanslaşdırılmış daxili və xarici siyasət aparılıb. Nəticədə 2020-ci ilə qədər Azərbaycan öz rəqibini dəfələrlə üstələyib”, - deyə politoloq vurğulayıb.
A. Naumov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan təkcə beynəlxalq hüquqda yox, həm də hərbi güclü hərbi potensiala malik idi:
“Bu, 2020-ci ilin payızında əldə edilən qələbəni əvvəlcədən müəyyənləşdirməyə əsasə verirdi. Onda artıq məlum oldu ki, Qarabağ məsələsi istər-istəməz ötən ay necə həll olundusa, elə də həll olunacaq.
Amma Ermənistanın ardıcıl rəhbərləri müxtəlif istiqamətlərə qaçdılar, müxtəlif beynəlxalq qüvvələrlə “flört” etdilər, hər yerdə fayda əldə etməyə çalışdılar. Nəticədə Ermənistan faktiki olaraq müttəfiqsiz qaldı, bütün qonşuları ilə münasibətləri pis qaldı”.
Vurğulanıb ki, Azərbaycanın xarici siyasəti çevikdir. Bakı heç bir ölkəni dini və ya ideoloji prinsiplərə əsaslanaraq “qaçılmaz” müttəfiqlər və ya düşmənlər kimi təsnif etmir. Belə siyasət və resurs gücü Qərbdən asılılıqdan qaçmağa imkan verir. Ötən ay Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra Qərbdə sanksiyalarla bağlı çağırışlar oldu, lakin onlar havada qaldı. Nə Vaşinqton, nə də Brüssel Bakı ilə münasibətləri korlaya bilməz.
Dövlət Dumasının deputatı Dmitri Savelyev isə nəşrə açıqlamasında deyib: “Rusiya Prezidenti Vladimir Putin və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qurduğu etimadlı şəxsi münasibətlər ölkələrimizin müasir qarşılıqlı fəaliyyətini böyük ölçüdə müəyyən edib. Ölkələrimiz arasında müttəfiqlik əməkdaşlığı haqqında bəyannamə imzalandı. Qonşu Ermənistana gəlincə, hər il əldə edilmiş razılaşmalara əməl etməyə və öhdəliklərini yerinə yetirməyə hazır olduğuna dair şübhələr artır.
Rusiya Ermənistanın etibarlı tərəfdaş olmaqdan çıxması ilə üzləşib. Bu, bizim üçün çox çətin bir dövrdə baş verib. Qərbin öz iradəsi ilə dəyişdirdiyi uzaqgörən qaydalardan fərqli olaraq, Rusiya əslində hamı üçün ümumi olan qanunların aliliyi altında ənənəvi bəşəri dəyərlərin qorunması üçün flaqman rolunu oynayıb. Bakı isə bu sivilizasiya məsələsində birmənalı olaraq Rusiyanı dəstəkləyib. İrəvan isə təəssüf ki, Qərblə sıx əməkdaşlığın şübhəli perspektivlərinə inanırdı ki, bu da açıq şəkildə ölkəmizlə münasibətlərə mənfi təsir göstərir”.
Rusiya Dövlət Dumasının beynəlxalq məsələlər komitəsinin sədri, Rusiya Liberal Demokrat Partiyasının (RLDP) lideri Leonid Slutski isə İlham Əliyevin ölkə daxilində yürütdüyü siyasətə toxunub. Onun sözlərinə görə, İlham Əliyevin prezident kimi uzun müddət fəaliyyət göstərməsi ilk növbədə onun böyük nüfuzundan və xalq arasında dəstəyindən xəbər verir.
Məqalədə deyilir ki, işğal altındakı Azərbaycan torpaqlarının azad olunması, ərazi bütövlüyünün bərpası ilə nəticələnmiş qalibiyyət İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan düşünülmüş siyasətin nəticəsində mümkün olub. Belə ki, ölkənin iqtisadi və hərbi qüdrətinin, beynəlxalq nüfuzunun gücləndirilməsi yolunda böyük inam və qətiyyətlə atılan addımlar Azərbaycan bayrağının 30 ildən sonra işğaldan azad edilən torpaqlarda yenidən dalğalanmasına gətirib çıxarıb