TANINMIŞ ALİM, İSTEDADLI ŞAİR-PUBLİSİST - RAMİZ HƏSƏNLİ ŞİŞQAYA KƏND İCMASININ SƏDRİ SEÇİLDİ
Qərbi Azərbaycan İcmasının Basarkeçər rayonu Şişqaya kənd sakinləri ilə görüşü keçirilib və tanınmış alim, istedadlı şair publisist - Ramiz Həsənli açıq səsvermə yolu ilə kəndin icma sədri seçilib.
İclası giriş sözü ilə açan Tibb elmləri doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvü, Basarkeçər rayon üzrə İcma sədri Nuru Bayramov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq Qərbi Azərbaycana qayıdış ideyasının təməlini qoyan Ulu Öndər Heydər Əliyevin Qərbi Azərbaycanla bağlı nitqi, həmçinin Prezident İlham Əliyevin 24 dekabr 2022-ci il tarixində İcmanın binasının açılış mərasimindəki çıxışını xatırladıb.
İcmanın fəaliyyəti, rayon və kənd icmalarının əhəmiyyəti, formalaşma prosesi, Qayıdış Konsepsiyası və qarşıda duran vəzifələr barədə çıxış edib.
Sonra çıxış edən Qərbi Azərbaycan İcmasının kordinatoru İman Məmmədov, Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycan İcmasına böyük diqqət və qayğı ilə yanaşdığını, İcmanın öz fəaliyyətini yüksək səviyyədə qurması üçün dövlət dəstəyinin göstərildiyini söyləyib.
Gündəlikdə Basarkeçər rayon İcmasının təşkilatlanma məsələlərinin başa çatdırılması, kəndlər üzrə icma sədrlərinin vəzifə borcu, 1987-1991-ci ildə Basarkeçər rayonundan deportasiya olunmuş şəxslərin siyahılarının tamamlanması ilə bağlı görülən işlərin müzakirəsi məsələlərinə baxılıb.
Professor Vaqif Cəfərov Şişqaya kənd sakinləri adından çıxış edib. Bildirib ki, görüşün təşkil edilməsində başlıca məqsəd Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin tarixi torpağımız Qərbi Azərbaycana qayıdışla bağlı siyasətinə dəstək ifadə etməkdir.
Böyük Qayıdışa başlanıldığını xatırladan Vaqif Cəfərov Göyçəyə qayıdışın da mümkün olacağını vurğulayıb.
O, Ramiz müəllimi İcmanın sədri seçilməsi münasibəti ilə təbrik edib, rayonun tarixi və əhalisi barədə danışıb, deportasiya nəticəsində öz ata – baba yurdlarından didərgin düşdüklərini, onlarla soydaşımızın vətən həsrəti ilə dünyasını dəyişdiyini kədərlə dilə gətirib və digər qərbi azərbaycanlılar kimi qayıdışın mütləq baş tutacağına inandığını, doğma torpaqlara qovuşacağı günü səbirsizliklə gözlədiyini bildirib.
Həmçinin Şişqaya kəndinin digər sakinləri də görüşdə çıxış edərək öz fikirlərini bildirib, tövsiyələrini səsləndiriblər.
Sonra çıxış edən Ramiz Həsənli, Şişqaya kənd İcma sədri kimi, Qərbi Azərbaycan İcmasının rəhbərliyinə, Vaqif müəllim və Şişqayalıların ona göstərdiyi etimada görə öz təşəkkürünü bildirib və kənd icmasının gündəliyini açıqlayıb.
Ramiz müəllimi Goyce.az saytı adından təbrik edir, bu şərəfli yolda uğurlar arzu edirik!