Sənət insanları çəkdikləri zəhmətin müqabilində təltif olunduqları an misilsiz sevinirlər. Çünki yaradıcı işləri diqqət çəkir, özləri xüsusi dəyərə layiq görülürlər. Əlbəttə, bu, çox xoş haldır. Lakin bu proses beynəlxalq səviyyədə olanda sənət insanı beşqat sevinc hissi keçirir. Heç şübhəsiz, aprelin 15-də Türkiyənin İzmir şəhərində bir çox sənət xadiminin yüksək ödüllə mükafatlandırılması da bu zərurəti özündə aydın ifadə edir.
Məlumat üçün bildirək ki, 15 aprel 2024-cü il tarixində Türkiyənin İzmir vilayətində - MyPark otelində Kaya Haber Ajansının təşkilatçılığı və KHA-nın ev sahibliyi ilə ilin ən bacarıqlı sənət xadimləri mükafatlandırıldı. Prof. Dr. Zakir Kayanın şərəfinə həsr olunmuş bu tədbirdə ösasən qardaş ölkələrarası münasibətlərin sənət özəlliyi geniş təqdir olunurdu. Mükafat əlbəttə, bir sıra sahələri əhatə edirdi. Tədbirin əsas məqsədi Cümhuriyyətin 100 illiyinə şərəf vermək və bu ali missiyanı bir daha uca tutmaq idi. Tədbirdə Prof. Dr. Zakir Kayanın həyatı və fəaliyyəti barədə iştirakçəlara məlumat verildi, onun çalışdığı sahələrdəki əməyinə diqqət çəkildi. Ardınca sənət adamları öz möhtəşəm çıxışları ilə tədbirə xüsusi rəng qatdılar.
Tədbirdə Türkiyə ilə yanaşı, Azərbaycan, Qırğızıstan, İran və Almanyadan da qonaqlar iştirak edirdi. Dostlaşmış, qardaşlaşmış ölkələrin sənət adamlarının bir yerdə eyni ruhda, eyni ovqatda olması sözün əsl mənasında çox möhtəşəm mənzərə yaradırdı. Ödüllə təltif olunanlar tədbirin təşkilatçılarına, bu işdə əməyi keçənlərə öz təşəkkürlərini bildirdilər, belə tədbirləri daha qlobal dostluq üçün vacib bir zərurət hesab etdilər.
Ödül alanların arasında Azərbaycandan Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Prezident mükafatçısı, tarixi romanlar müəllifi Sona Abbasəliqızı da var idi. O, Cümhuriyyətin 100 illiyinə həsr olunmuş bu möhtəşəm tədbirdə “İlin tarixi roman yazarı” ödülünə sahib oldu. Sona Abbasəliqızı layiq görüldüyü ödül üçün təşkilatçılara, əməyi keçən hər kəsə təşəkkür etdi, Türkiyə ilə Azərbaycanın qardaşlıq əzmini alqışladı və daim hər iki ölkənin dostluq tellərinin möhkəm və qırılmaz olacağını qürurla vurğuladı.
Sona Abbasəliqızını layiq görüldüyü yüksək mükafat və Azərbaycanı Türkiyədə uşurla təmsil etdiyi üçün təbrik edir, yeni uğurlar arzulayırıq.