Hincaq erməni gizli təşkilatı 2-ci hissə
Hincaq erməni terror təşkilatı Sovetlər dönəmində Ermənistan ərazisində, yəni Qərbi Azərbaycanda gizli şəkildə növbəti planı həyata keçirməyə başlayır.
İkinci dünya müharibəsindən sonrakı dövürdə Hincaq ilk öncə Ermənistanda yüksək vəzifələrə öz adamlarını yerləşdirməyə başlayır. Bu prosesdən sonra Hincaq həmin öz adamlarının hesabına Ermənistanda ən aşağıdan başlayaraq ikinci vəzifə tutan azərbaycanlıları təmizləməyi qarşısına məqsəd qoyur. Moskovadakı havadarları hesabına həmin azərbaycanlıları yüksək vəzifə tutmaq adı altında ya Azərbaycan SSSR-yə, ya da Moskvaya göndərilməsinə nail olmağa başlayırlar. Onların yerinə isə azərbaycanlılara nifrət edən, Hincaqa və Asalaya bağlı olan adamlar keçirilirdi. Tədricən yüksək vəzifə tutan azərbaycanlı ziyalılarını vəzifədən uzaqlaşdırıb, onların boş qalan yerinə ermənilər keçirildi. Məhz həmin ermənilərin köməyi ilə 1964-cü ildən etibarən ermənilər azərbaycanlılardan daha çox yüksək vəzifə tuturdular. Ermənistanda bu ermənilər öz vəzifələrini tərk edəndə, onların yerinə Spitakda yetişdirilən qatı millətçi digər ermənilər gəlirdi. Məhz bu amil Qarabağın ermənilərə verilməsində, onların Sovet hakimiyyətinə daha çox təsiri oldu. Onların hesabına demək olar bütün sovet erməniləri gizli şəkildə silahlana bilmişdi. Qarabağ müharibəsində həlledici amillərdən biri, Azərbaycanda vəzifə tutan ermənilərin köməyiylə azərbaycanlılaşan ermənilərin xəyanəti oldu.
Hincaq erməni gizli terror təşkilatı 1930-cu illərin ortasından etibarən başqa lahiyələr həyata keçirməyə başladı. Bu təşkilat Spitakda azərbaycanlılara qarşı gizli yetişdirilmiş, xüsusi təlim görmüş uşaqları müsəlman edərək pasportlarında soy-adlarını dəyişdirib, Azərbaycanda milis məktəblərinə və ya digər hərbi məktəblərdə yerləşdirə bildilər. Bu uşaqlar yaxşı təlim keçib yüksək təhsil alaraq hərbidə və milisdə yüksək postlarda vəzifəyə yiyələnə bildilər. Digər bir hissəsi isə səhiyyədə baş həkim vəzifəsinə yüksəldilər. Onların əksəriyyəti hərbi həkimləriydi. Bu gələcəkdə ermənilər üçün qanlı müharibədə böyük üstünlük demək idi.
Hincaq erməni gizli terror təşkilatı bəzən erməniləri ruslaşdıra da bilirdi. Çünki onlar hesablamışdı ki, ermənini tək müsəlman Azərbaycanlıya çevirmək heç də yüksək nəticə verməyəcək. Və yanılmadılar. Səhiyyədəki rus həkimlərinə olan inam dolayısıyla ruslaşan ermənilərə daha çox müraciət olunurdu. Erməni qadınları daha çox doğuş evlərində həkim olmalı, yeni doğulan azərbaycanlı oğlan uşaqlarını məhv etməlidir. Təsadüfü deyil ki, 1950-1960-cı illərədək bir dövürdə Azərbaycan SSSR-də xeyli sayda azərbaycanlı oğlan uşaqları məhv olmuşdu. Bu hadisə 1970-ci illərəcən davam etmişdi.