20 Oktyabr 2023-cü il, Dədə Ələsgər Ocağı İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə, Beynəlxalq Muğam Mərkəzində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Qüdrətdən səngərli, qalalı dağlar” adlı konsert proqramı keçirilib.
Tədbiri Dədə Ələsgər Ocağı İctimai Birliyinin sədri Xətai Ələsgərli açıb. Şəhidlərin ruhunu ehtiramla yad edən Xətai Ələsgərli bildirib ki, dünyaşöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş bu konsert çox mühüm tarixi əhəmiyyətə malikdir. Ona görə ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev Azərbaycan aşıq poeziyasına, onun inkişafına böyük diqqət yetirib. Ulu Öndər hələ hakimiyyətinin birinci dönəmində Aşıq Ələsgərin 150 illik yubileyinin keçirilməsində mühüm rol oynayıb, hakimiyyətinin ikinci dönəmində bu ənənə davam etmişdir. Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycan milli mədəniyyətinin, musiqisinin, incəsənətin dünya miqyasında təbliğ edilməsini və qorunmasnı hər zaman diqqət mərkəzində saxlayırdı.
Konsert proqramında alim, tibb elmləri doktoru, professor İbadulla Ağayev, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Nağdəli zamanov, şair, publisist Yusif Nəğməkar, Ulu Öndər Heydər Əliyev haqqında çıxışları, musiqiçi və aşıqların ifaları tamaşaçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Konsertdə Ulu Öndərin çıxışlarından ibarət videorolik izlənilib.