Goyce.az xəbər verir ki, Qərbi Azərbaycan İcması İdarə Heyətinin sədri, Milli Məclisin deputatı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əziz Ələkbərov iclası açıq elan edərək əvvəlcə 7 fevral növbədənkənar prezident seçkilərində qazandığı növbəti möhtəşəm qələbə münasibətilə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevi Qərbi Azərbaycan İcmasının üzvləri, bütün dünyadakı Qərbi azərbaycanlılar adından səmimi qəlbdən təbrik etdi, daha qüdrətli Azərbaycan naminə atacağı hər bir addımda böyük uğurlar arzuladı. Sədr Qərbi Azərbaycana qayıdışın bu gün Azərbaycan xalqının ümummilli məsələlərindən olduğunu, ata-baba torpaqlarına qayıdışın soydaşlarımızın ən ümdə amalı olmasını, Basarkeçər rayon icmasının da bu müqəddəs niyyət uğrunda Qərbi Azərbaycan İcmasının ətrafında birləşdiyini vurğuladı.
Sonra Basarkeçər rayon icmasının sədri, alim, cərrah, transplantoloq, hepatoloq, tibb elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvi Nuru Bayramov çıxış edərək alimlərin kəndlər üzrə statistik məlumatları təqdim etdi. O, Basarkeçər rayonu üzrə 232 dosent, 72 professor, 2 müxbir üzv və 1 akademik olmaqla ümumilikdə 307 alimin olduğunu bildirdi.
Daha sonra Qərbi Azərbaycan İcması Ağsaqqallar Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı və Səhiyyə komitəsinin sədri, akademik, alim, ictimai-siyasi xadim, cərrah–onkoloq, tibb elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Polşa Tibb Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü, Rusiya Elmlər Akademiyasının xarici üzvü, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik–katibi, SSRİ Dövlət Mükafatı, Azərbaycan Respublikasının "Şöhrət" ordeni və Azərbaycan Respublikasının "Şərəf" ordeni, 1-ci dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni laureatı, Azərbaycan Respublikasının əməkdar elm xadimi Əhliman Əmiraslanova söz verildi. O, çıxışında Göyçə mahalından olan elm adamlarına xüsusi diqqətin göstərilməsindən bəhs etdi. Əhliman Əmiraslanov bununla yanaşı vikipediyada Qərbi azərbaycanlı elm adamlarının geniş məlumatlarının yerləşdirilməsi, Basarkeçər rayonu ilə bağlı yaradılacaq sayt haqqında fikirlərini bölüşdü.
Daha sonra Qərbi Azərbaycan İcması Gənclər Şurasının üzvü, Milli Məclisin deputatı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Naqif Həmzəyev çıxış etdi. O, Basarkeçər rayonu ilə bağlı nəzərdə tutulan veb-saytında kəndlər üzrə fotolar, elmi məqalələr və rayonun tarixi, mədəniyyəti ilə bağlı məlumatların yer alacağını bildirdi. Naqif Həmzəyev sözügedən məlumatların Qərbi Azərbaycanın tarixi, folkloru, toponimləri və s barədə çox mühüm əhəmiyyətə malik olacağını vurğuladı.
Qərbi Azərbaycan İcmasının Aparat rəhbəri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Qalib Qasımov çıxışında Basarkeçərin tarixinin, toponimlərinin, folklorunun sistemli şəkildə araşdırılmasının önəmindən bəhs etdi. O vurğuladı ki, Qərbi Azərbaycanın bütün guşələri kimi Basarkeçər də özünün zəngin irsi ilə seçilir, təəsüf ki, ötən əsrdə dörd dəfə baş verən deportasiyalar irsimizə də öz ağır təsirini göstərmiş olub, mədəniyyətimiz də acı qaçqınlıq taleyi ilə üzləşib.
Qərbi Azərbaycan İcması İdarə Heyətinin üzvü, Milli Məclisin deputatı, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aydın Mirzəzadə Basarkeçərlə bağlı araşdırmaların sayının artırılmasının önəmindən danışdı. Bu araşdırılmaların aparılmasında hər bir Qərbi Azərbaycanlının verə biləcəyi töhfələri vurğuladı.
Azərbaycan yazıçısı, filoloq alim, əməkdar jurnalist Akif Əli, Qərbi Azərbaycan İcması Qadınlar Şurasının üzvü, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, fəlsəfə elmləri doktoru Könül Bünyatzadə, Qərbi Azərbaycan İcması Ağsaqqallar Şurasının üzvü, K.Fəracova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun direktoru, Türk Dünyası Pediatriya Birliyinin prezidenti, tibb elmləri doktoru, professor Nəsib Quliyev, Berlin Azad Universitetinin müəllimi, siyasi elmlər doktoru Rizvan Nəbiyev və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin İnformasiya texnologiyaları və idarəetmə fakültəsinin dekanı, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərid Ağayev də çıxış edərək təkliflər səsləndirdilər.
Berlin Azad Universitetinin müəllimi, siyasi elmlər dotktoru Rizvan Nəbiyev bildirdi ki, Qərbi Azərbaycana qayıdış istiqamətində siyasət, hüquq, tarix sahəsində çalışan alimlərin alman həmkarları ilə birlikdə tədqiqatlar aparması çox müsbət nəticələr verə bilər. Rizvan Nəbiyev alman alimlərin Qərbi Azərbaycan İcmasına dəvət olunması və onlarla birgə müzakirələrin aparılması kimi təkliflərini səsləndirdi. R.Nəbiyev alman alim Mixael Hessin Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü, eyni zamanda deportasiyalar, sürgünlərlə bağlı əsərlərin müəllifi olduğunu vurğulayaraq, Şuşanın irsi ilə bağlı 1500-dən çox sitatın yer aldığı kitabı İcmanın kitabxanasına bağışladı.